Радивилівський територіальний центр соціального обслуговування  є спеціальною державною установою, що надає соціальні послуги.

До складу територіального центру входять 5 відділень, а саме: соціальної допомоги вдома, соціально-побутової адаптації, 2 відділення соціально-медичних послуг, організації   надання   адресної  натуральної  та  грошової допомоги. Готується до відкриття стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання одиноких непрацездатних громадян та інвалідів.

Соціальні послуги підопічним терцентру надавали 139  кваліфікованих працівників, з них соціальних працівників – 10 чол. (6,5ставок), працює на 0,5ст. - 7чол., соціальних  робітників – 67 чол.  (63 ставки), з них 8 чол. працюють на 0,5 ст.

Особлива  увага приділяється підвищенню професійного та освітнього рівня працівників терцентру. В даний час 39 працівників   територіального центру мають вищу освіту, що становить  28,7%. З  них 12 чол. мають вищу освіту по спеціальності «соціальна робота», 4 - «фізична реабілітація», 3 - «психологія», 3 - «економіка».

В «Школі соціального працівника», яка діє при територіальному центрі понад 10 років,  в 2012 році проведено 17 нарад, семінарів, тренінгів, практичних занять по  різних питаннях, наприклад: «Про впровадження інноваційних моделей в практику роботи терцентру», «Завдання, які стоять перед працівниками соціальної сфери по проведенню інформаційно-роз'яснювальної роботи серед населення про результати роботи центральних та місцевих органів виконавчої влади», «Недопущення виникнення пожеж та загибелі людей, їх переохолодження та замерзання» та ряд інших питань.
Три медичні працівники терцентру пройшли курси підвищення кваліфікації на базі Рівненського медичного коледжу.

Керуючись Положенням про територіальний центр, установа здійснює соціальне обслуговування та надання соціальних послуг громадянам похилого віку, інвалідам, малозабезпеченим сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги. Терцентр через свої структурні підрозділи надає їм соціально-побутові, соціально-медичні, соціально-педагогічні,  соціально-економічні, психологічні та інформаційні послуги. Цьому сприяє виконання прийнятих «Районної   програми  “Ветеран” на 2012-2015 роки» та «Програми  соціально-медичної реабілітації інвалідів та осіб похилого віку в Радивилівському районі на 2011-2015 рр.», які спрямовані на підтримку життєдіяльності, соціальної активності інвалідів, людей похилого віку.

Одним з основних завдань територіального центру є виявлення громадян, які потребують сторонньої допомоги, визначення їх індивідуальних потреб у соціальному обслуговуванні та забезпечення якісного надання соціальних послуг. Для цього працівниками територіального центру спільно з представниками сільських рад щорічно  проводиться робота  по обстеженню  матеріально-побутових умов проживання пенсіонерів та інвалідів району.

Не став виключенням і 2012 рік, протягом якого  виявлено 6436 громадян похилого віку, інвалідів, інших громадян, які перебувають у складних обставинах і потребують соціального обслуговування. Обслужено  6049 громадян (94,0%).

Громадяни, які не здатні до самообслуговування у зв’язку із частковою втратою рухової активності,  обслуговувались відділенням соціальної допомоги вдома.   Протягом  року в цьому відділенні послуги отримали 778 одиноких та одиноко проживаючих непрацездатних громадян (100% від виявлених) із них: 314 ветеранів війни та 297 дітей війни. За категоріями серед них: 152 інваліди,  327 осіб у віці старше  80 років, 10 громадян   з V групою рухомої активності.

16 громадян звільнені від оплати за надані соціальні послуги рішенням Комісії з питань звільнення від оплати за соціальне обслуговування, 25 отримували платні соціальні послуги. Сума коштів, які надійшли від платних соціальних послуг, склала 10,4 тис.грн.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.04 р. № 558 щодо «Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» в Радивилівському районі в звітному періоді зареєстровано 27 чол. Контроль за якістю надання цих послуг покладено на відділення соціальної допомоги вдома. Періодичність перевірок складала 1 раз на квартал.
Згідно доручення Президента України В.Ф.Януковича проведена    робота по реєстрації та оформленню відповідного пакету документів щодо отримання компенсаційних виплат вкладникам Сбербанку колишнього СРСР. 251 громадян, які  мали право на отримання даних вкладів,  отримали їх. Проводилась  інформаційно - роз'яснювальна робота щодо отримання телетюнерів. Як наслідок - в управління праці та соціального захисту населення подано 196 заяв від клієнтів відділення соціальної допомоги вдома на отримання телетюнерів. Крім цього соціальні робітники терцентру   відвідали 160 інвалідів міста і провели з ними  інформаційно-роз'яснювальну роботу по даному питанню.

За минулий рік керівним складом територіального центру перевірено всі  дільниці соціальних робітників щодо якості надання соціальних  послуг. В ході перевірок (81) всі зауваження, які надійшли від обслуговуваних, вирішені в робочому порядку.

За останні роки в районі зроблено чимало по створенню умов рівних можливостей для людей похилого віку та осіб з обмеженими фізичними можливостями, інтегрування їх у суспільство, повернення до повноцінного життя.


Робота в цьому напрямку продовжується в рамках «Програми соціально-медичної реабілітації інвалідів та осіб похилого віку в Радивилівському районі на 2011-2015роки», схваленою розпорядженням голови райдержадміністрації від 15.12.10р. № 325.

Для цього в районі працюють  Радивилівське та  Козинське відділення соціально-медичних послу, при яких в сільських населених пунктах відкрито 7 кабінетів (Пляшева, Башарівка, Теслугів, Хотин, Рідків, Ситно, Пустоіваннє). Послугами   відділень   за звітний період скористалось 2639 чол., яким надано послуг на суму 580,3 тис. грн. Спецавтомобілем «Газель» для проходження курсу реабілітаційних процедур у Радивилівське відділення соціально-медичних послуг підвозили 71 інвалідів, в т.ч. 54 - з сільської місцевості. Для цього на 2012 рік згідно програми було виділено 25тис.грн., використано 24,1 тис.грн.

Практика роботи відділень соціально - медичних послуг цілковито засвідчила актуальність їх створення, значимість і потрібність діяльності, яка тут проводиться. Про  ефективність реабілітаційних послуг у відділеннях говорить той факт, що після проходження курсу реабілітації у більшості людей похилого віку, інвалідів значно покращувався стан здоров’я: відновлювалися опорно-рухові функції, зникали больові синдроми при остеохондрозі, після проходження курсу фізіотерапевтичних процедур зменшувалися дози прийому серцево-судинних препаратів, хворі з бронхіальною астмою значно менше використовували інгаляційні препарати, а окремі взагалі не використовували.

У відділенні соціально – побутової адаптації за січень-грудень обслужено 587 чол., яким надано 10073 соціальних послуг.

Проведено 74 засідання ветеранського клубу «Затишок», 52 - клубу любителів інтелектуальних ігор «Гамбіт».  В інтернет-клубі «Антей»  13 осіб з обмеженими фізичними можливостями отримали 1347 послуг.

Послугами інструктора з трудової адаптації скористалося 159 осіб, яким надано 1360 послуг.
Для клієнтів відділення соціальним працівником та психологом відділення соціально-побутових послуг проведено 29 бесід на різні теми.

Працівники відділення проводять культурно-масову роботу серед людей похилого віку та інвалідів, сприяють роботі ветеранських клубів, яким  належить особливе місце в системі соціально – побутової адаптації. Щорічно в територіальному центрі спільно з районними громадськими організаціями проводяться різноманітні тематичні заходи, екскурсійні поїздки. Протягом 2012 року було проведено 17 тематичних заходів, в т.ч.: «Щедра кутя», «Великодня Паска», «Тепло душі даруймо ветеранам» (до Міжнародного Дня людей похилого віку-Дня ветерана), «Пісня – душа українського народу» (клуб «Затишок»), до Міжнародного Дня інвалідів, «Андріївські вечорниці» та інші.

Для ветеранів та інвалідів проводяться екскурсійні поїздки по визначних місцях нашого краю.
Протягом року спільно з органами місцевої влади, районною ветеранською організацією ветеранів України проводилось вшанування 90 та 100- річних громадян району з врученням  їм цінних подарунків.

В звітному році на проведення заходів    згідно програми «Ветеран» були  виділені кошти в сумі 29,2 тис.грн.

Протягом 2012 року на обслуговування у відділенні організації  надання адресної натуральної та грошової допомоги обслужено 2045 чоловік, яким надано 21895 послуг.

На прийомі у відділенні  по питаннях соціально-побутового обслуговування, по наданню натуральної та грошової допомоги було понад 500 громадян. Надійшло  121 звернень, з них 96 - на надання матеріальної допомоги.

В районну державну адміністрацію підготовлено відповіді про розгляд 129 звернень громадян про матеріальну допомогу. Засіданням комісії з питань надання допомоги 107 громадянам виділено 43750 грн. Працівниками відділення проведено 192 обстеження матеріально-побутових умов проживання   громадян, які опинились в скрутному становищі.

Продукти  харчування на суму 29148 грн.  отримали 974 громадян, речі, які були у вжитку на суму 4437 грн.  отримали 379 громадян.

За рік   послугами майстерень відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги скористалось 5716 чол., яким  безкоштовно надано послуг  на суму 158,7 тис. грн.

За звітний період було надано допомогу у благоустрої подвір’їв , рубанні та різанні дров, доставці ліків та продуктів харчування, поточному ремонту будинків, обробітку присадибних ділянок та інше (11228 послуг).

Зважаючи на те, що останнім часом зростає кількість одиноких людей похилого віку, які потребують цілодобового стороннього догляду, а поселятися в будинки-інтернати, які знаходяться за межами району вони відмовляються, виникла необхідність відкриття при територіальному центрі стаціонарного відділення для постійного проживання такої категорії населення.

В даний час в приміщенні завершуються ремонтні роботи і в цьому місяці  у відділення мають бути прийняті перші мешканці.

В практику роботи територіального центру впроваджуються інноваційні моделі. З 2011 року працює виїзний інформаційно-роз’яснювальний пункт. Протягом 2012 року проведено  9 виїздів   за участю працівників управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі, територіального центру соціального обслуговування, під час яких були роздані друковані матеріали з інформацією щодо роз’яснення пенсійної реформи та ходу реалізації  Концепції реформування системи соціальних послуг в районі, соціальних ініціатив, проголошених Президентом України В.Януковичем, порядок та умови надання соціальних послуг відділеннями територіального центру.

З квітня 2012 року запроваджено мультидисциплінарний підхід по наданню соціальних послуг. З цією метою створено мультидисціплінарну команду, в склад якої входять соціальні працівники/робітники, працівники майстерень, медичні працівники, юрист, психолог та інші. Протягом року  проведено  13 виїздів, обслужено 41 чоловік. Керівні працівники територіального центру прийняли участь у виїздах мобільного соціального офісу, під час яких прийнято 27 громадян по особистих питаннях та відвідано 160 чоловік, які опинились в скрутному становищі.

В квітні 2012 року при відділенні соціально-побутової адаптації відкрито пункт прокату засобів реабілітації та пересування, в якому з часу відкриття обслужено 15 чоловік.

Протягом року підтримувалися тісні зв’язки з районним  Товариством Червоний Хрест України, районною та міською організаціями ветеранів, районною організацією інвалідів, громадською організацією людей літнього віку «Перевесло», районним центром для сім'ї, дітей та молоді, районним будинком культури, міським центром культури, з релігійними конфесіями району, освітніми закладами, де створено загони волонтерів, до яких входять понад 500 учнів.

Протягом січня-грудня 2012 року в районних засобах масової інформації надруковано  51 стаття, проведено   6 виступів по місцевому радіомовленню про роботу територіального центру по наданню різних видів соціально-побутових, соціально-медичних послуг, співпраці з ветеранськими організаціями, проведенню  тематичних заходів. Постійно ведеться веб- сторінка територіального центру в Інтернеті.

Протягом року випущено нові буклети та поновлено інформаційні матеріали про роботу територіального центру, про порядок та умови отримання соціальних послуг у відділеннях соціальної допомоги вдома, соціально-побутової адаптації, соціально-медичних послуг, організації   надання   адресної  натуральної  та  грошової допомоги.

Фінансово-господарська діяльність територіального центру соціального обслуговування здійснювалась відповідно до кошторису та штатного розпису, затвердженого головою райдержадміністрації. У 2012 році штатна чисельність територіального центру становила  145,25 штатних одиниць. ( фактично - 139)

За звітний рік заробітна плата працівникам територіального центру виплачувалась своєчасно і в повному обсязі. Відповідно до Колективного договору кожному працівнику надано матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Робота працівників соціальної сфери   важка і відповідальна, тому що ми працюємо з категорію найуразливіших верств населення, до яких має бути індивідуальний підхід, прагнення надання  їм необхідної допомоги. Тому, користуючись нагодою, хочу подякувати всім працівникам за проведену роботу і особливо тим, хто своєю працею протягом року досяг особливих результатів, а саме:
1. соціальні робітники -
          Ліска Раїса Антонівна (м. Радивилів)
          Колесник Галина Василівна (м. Радивилів)
          Білоус Людмила Олексіївна (м. Радивилів)
          Савич Галина Миколаївна (м. Радивилів)
          Цюприк Людмила Миколаївна (Березини)
          Грачова Олена Володимирівна (Добривода)
          Полюлюк Оксана Яківна (Жовтневе)
        Савчук Людмила Павлівна (с.Козин)
          Щегловська Надія Ігорівна (Срібно)
             Безшерстна Марія Миколаївна ( Крупець)
             Грицайчук Марія Степанівна  (Михайлівна)
             Шеремет Олена Сергіївна (Гаї –Лев»ятинські)
             Пархата Ольга Федорівна ( Підзамче)
             Чирська Віталія Петрівна (Пляшева)
            Стародуб Галина Василівна ( Ситне)
              Шевчук Валентина Андріївна (Теслугів)
              Прокопчук Ольга Федорівна (Рідків)
              Водяна РусланаВолодимирівна (Гоноратка),
Шевчук Валентина Андріївна – (Теслугів)

2. працівники побутових майстерень -
Буданова Галина Георгіївна,
Пасічник Антоніна Миколаївна

3. медичні працівники - Грановська Марія Ярославівна, Станіславчук Мирослава Анатоліївна, Дрегер Віталій Володимирович, Чучак Наталія Романівна, Мельничук Мар'яна Олексіївна, Поліщук Олена Миколаївна, Довга Антоніна Іванівна.

Хочеться відмітити всіх соціальних працівників, які також прикладають багато зусиль для досягнення хороших результатів організації роботи по наданню соціальних послуг на місцях.

І дуже приємно відмітити, що молоді працівники - Гойда Людмила Миколаївна, Бобко Наталія Миколаївна, Бойко Олексій Ігорович, Боратинська Ольга  В’ячеславівна,  які нещодавно прийшли на роботу в терцентр, також працюють на досить високому рівні.

На сьогодні  актуальними проблемами розвитку   залишаються питання  посилення  соціального захисту соціальних працівників та соціальних робітників, які безпосередньо надають соціальні послуги.   Через відсутність пільг  з оплати комунальних послуг,   пільгового виходу на пенсію  окремих категорій працівників, додаткової щорічної відпустки, доплати за освіту та низька заробітна плата праця у сфері соціального обслуговування осіб похилого віку професія соціального працівника  залишається непрестижною.

Проблемними залишаються такі питання, як відсутність в області системи підвищення професійної кваліфікації працівників соціальної сфери, отримання гуманітарної допомоги від благодійних організацій, наповнення пункту прокату засобами пересування та реабілітації.
Незважаючи на те, що  матеріально-технічна база терцентру хороша, вона все одно потребує подальшого зміцнення та оновлення, а саме:
-з метою економії державних коштів необхідно зробити автономне опалення;
- потребує оновлення реабілітаційна апаратура в соціально-медичних відділеннях;
-необхідна заміна комп’ютерного обладнання в структурних підрозділах терцентру;
-для соціальних робітників необхідно придбати халати, господарські сумки, велосипеди.

Електронна та паперова база даних щодо соціального обслуговування сформована повністю (100%), але  необхідно мати  спеціальну програму електронного звіту терцентру, так як існуюча програма є недосконалою.

На  утримання територіального центру та його структурних підрозділів  при плані 5553 тис. грн., використано 4567 тис. грн. Матеріально – технічна база терцентру хороша. На 01.01.2013 р. на балансі терцентру необоротних активів налічується на суму 1580тис.  грн., інших необоротних активів -  на суму 229,3 грн.

Протягом 2012 року проведено ремонтні  роботи  кабінетів адмінприміщення терцентру,  в Радивилівському відділенні соціально-медичних послуг на суму 33,9 тис. грн. Використано  314 тис. грн. на проведення ремонтних робіт у стаціонарному відділенні, на придбання для  відділення  меблів, реабілітаційної апаратури, штор, килимових доріжок, карнизів та ін.

17 жовтня 8 ветеранів війни та праці на спец автомобілі «Газель» здійснили паломницьку поїздку в Почаївську Лавру.

Спільно з районною організацією ветеранів України для 52 членів ветеранських клубів «Затишок» та «Надвечір'я», активістів ветеранської організації в звітному місяці проведено 2 екскурсійні поїздки у краєзнавчий музей «Дубенська фортеця», з районною громадською організацією людей літнього віку «Перевесло» організована екскурсійна поїздка клубу «Затишок» в національний музей-заповідник «Поле Берестецької битви». З концертною програмою учасники клубу виступили перед одинокими непрацездатними громадянами стаціонарного відділення м. Берестечка Горохівського територіального центру Волинської області.

До Міжнародного дня інвалідів, 110 інвалідів, які знаходяться на обслуговуванні у відділенні соціального обслуговування вдома, отримали   продуктові набори (печиво і цукерки). У Пляшівській, Хотинській, Рідківській сільських радах соціальним працівником та робітниками відвідано 16 інвалідів.По Ситненській с/р для 10 дітей-інвалідів  та інв.. І гр., по Михайлівській с/р для 15 інв., по Пустоіваннівській с/р та Жовтневій с/р  для 25 інв. за допомогою спонсорів роздані продуктові набори. У Крупецькій с/р привітали зі святом 66 інвалідів, яким вручили продуктові набори від спонсорів (масло, йогурт, сметана, яйця, цукор).У Козинській с/р відбувся святковий концерт,  накритий солодкий стіл та роздані продуктові набори.

Проведено  відбір виробів художньо-ужиткового мистецтва інвалідів району та направлено кращі взірці головному управлінню праці та соціального захисту населення облдержадміністрації.
 До Дня захисника Вітчизни та 8 Березня 95одиноких громадян, які отримують соціальні послуги у відділенні соціальної допомоги вдома, отримали вітальні листівки та солодощі.

До Великодніх свят 100 ОНГ, які отримують соціальні послуги у відділенні соціальної допомоги вдома, отримали продуктові набори, які надали спонсори району, та паски та крашанки з храму Св. кн. Олександра Невського (всього – 3864 грн., в т.ч. з програми -1962 грн.).

До 67-ої річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років керівництвом територіального центру за місцем проживання відвідано 13 учасників бойових дій та інвалідів війни, які отримують соціальні послуги у відділенні соціальної допомоги вдома. Їм вручено вітальні листівки та подарунки на загальну суму 500грн., виділені  згідно районної програми «Ветеран» на 2012-2015 роки.  
560 одиноких непрацездатних громадян району, які отримують послуги у відділенні соціальної допомоги вдома  та лежачі малозабезпечені ветерани  до Міжнародного Дня людей похилого віку-Дня Ветерана  отримали солодощі.