Нещодавно на базі нашого району відбулася виїзна колегія управління праці і соціального захисту облдержадміністрації за участю начальника обласного управління Ігоря Якубця, начальників районних управлінь та директорів територіальних центрів. Здавалося б, колегія, то й колегія. Але незвичним на ній була широка присутність представників обласних засобів масової інформації.

У цій ситуації цікавим було те, що присутні на колегії мали можливість побачити, як проект ТАСІС «Посилення регіональних соціальних служб» втілюється у життя саме у нашому, пілотному, районі і поспілкуватися із його авторами.

Якщо хтось думає, що Євросоюзу не було куди подіти кошти і він вирішив облагодіяти Радивилівський район, піднімаючи соціальну сферу, то він глибоко помиляється. Цьому кроку зі сторони ТАСІС передовсім передує багаторічна щоденна клопітка праця самих працівників управління праці і соцзахисту району на чолі із Василем Бондарем.

- Не можу бути нещирим, - розповів Василь Андрійович кореспонденту, - але ідея реформувати соціальне обслуговування у районі належала колишньому голові райдержадміністрації Сергію Шевченку. Саме він запропонував максимально наблизити нашу службу до одиноких людей похилого віку, зробити їх життя затишнішим і зручнішим. А далі почалася розробка цього проекту, в якому було враховано створення соціальної служби на селі, працівники якої б допомагали цій категорії населення обробляти городи, ремонтувати житло, заготовляти паливо на зиму і оформляти субсидію.

Отаким був початок цієї справи. Треба сказати, що кожен керівник району у свій час активно допомагав розвивати соціальну сферу у районі.

Нині ж у «віданні» управління праці і соціального захисту населення райдержадміністрації - розгалужена сітка установ, які займаються і питаннями побутового обслуговування літніх людей і їх здоров’ям. На цій ниві працює 148 людей. А від себе хочу додати, що дякуючи тому, що ініціативні люди послідовно стали втілювати цю програму в життя, вдалося зберегти від руйнування чимало приміщень у районі.

От, наприклад, у пустуючому приміщенні колишньої контори колгоспу у Теслугові минулого року розташувався сільський територіальний центр. Зустрічати учасників обласної колегії із традиційним хлібом-сіллю вийшла секретар сільвиконкому Руслана Крисюк та персонал сільського терцентру. Шкода, що не зміг оцінити значимість цього заходу сільський голова, якого не було в той час на місці. Казали, що він поїхав «діставати» якісь гроші.

А козинський терцентр «обжився» (соціальний працівник Галина Фічук) у місцевому дитячому садочку на не використовуваній території. Крім побутової служби в ньому із комфортом розташувалося медико-соціальне відділення. Тут відпускають фізпроцедури, приймає лікар, діє тренажерний зал.

Учасники колегії ходили по кабінетах терцентрів, розмовляли із персоналом про те, яким чином побудована їх робота, давали питання клієнтам, які в той час були у територіальному центрі. Воно і зрозуміло, колеги В.Бондаря та М.Похальчука хотіли вияснити для себе, чи те, про що йде мова насправді діє у нашому районі, чи, можливо, їм «втирають окуляри». Зрозуміли – все у нас по-чесному. Хтось по хорошому заздрив і говорив про те, що таку плідну тісну співпрацю і розуміння між районними управліннями і головами райдержадміністрації варто запровадити і у себе, хтось зітхав, розглядаючи устаткування медико-соціальних відділень і ставив тривіальне запитання "а звідки взяли гроші?". Мою ж увагу привернула одна жіночка, яка про все розпитувала, а потім безапеляційно виносила вердикт – це незаконно. Ми познайомилися. Це була директор територіального центру із одного північного району.

- А що незаконного ви побачили? – запитала я в неї.

А вся справ у тім, що Радивилівська ініціатива, як ви розумієте, набагато випереджує законодавчу базу. У їхньому районі працюють справді лише у межах закону – так як у нас починали багато років тому: роздають гуманітарну допомогу та оформляють субсидії. Про роботу із ветеранськими клубами там хіба лише чули. Не можна із насмішкою ставитися до того, що вони виконують лише те, що з них вимагають. Але для того, щоб життя рухалося далі - потрібні ініціативні, сміливі люди, які б не боялися, у випадку чого, підставити свою голову під дамоклів меч чергової перевірки. Слава Богу, що у нашому районі такі є: нашим старикам пощастило.

Після того, як гості познайомилися із станом справ на місцях у кабінеті голови райдержадміністрації пройшла прес-конференція для ЗМІ, які взялися висвітлювати реалізацію ТАСІС-проекту у нашому районі.

- Наші соціальні працівники працюють не лише з понеділка по п’ятницю, - розпочав свою розповідь Ігор Якубець. - Досить часто соціальний працівник не рахується із власним часом, коли допомагає організувати засідання ветеранського клубу, часом треба просто порозмовляти із старшою людиною, підняти їй настрій. Отож, соціальний працівник – це таке ж покликання, як педагог чи лікар. У недалекому майбутньому, щоб надавати такі послуги потрібна буде отримати спеціальну ліцензію.

- Реалізація ТАСІС-проекту дала можливість нам навчити персонал, - сказав начальник районного управління Василь Бондар. – А кваліфіковані працівники по-іншому дивляться на свою роботу. У нас, наприклад, постійно працює школа соціального працівника. Треба сказати, що ми дещо випередили час і ввже нині маємо ліцензію на виконання соціальних послуг.

Через перекладача із журналістами поспілкувався представник проекту ТАСІС Стів Ейр, який зокрема зауважив, що в недалекому майбутньому існуватимуть державні стандарти якості на соціальну послуги. Специфіка їх у тому, що їх неможливо виміряти конкретними метричними засобами. І наступного року велику увагу управлінням праці і соціального захисту треба приділити тому, щоб здійснити перепідготовку існуючих кадрів з тим, що б люди отримали професію "соціальний працівник".

Після прес-конференції відбулося виїзне засідання управління праці і соціального захисту облдержадміністрації, де одним із пунктів було прийнято поширити досвід Радивилівського району по усій Рівненщині.