Більшість соціальних працівників району мають чималий досвід роботи з людьми з обмеженими фізичними можливостями, пенсіонерами, одинокими непрацездатними мешканцями міста й сіл. В удосконаленні методів роботи важливу роль відіграє і навчання, які проводять спеціалісти міжнародних організацій.

24 липня в територіальному центрі соціального обслуговування пенсіонерів та малозабезпечених громадян побували представники проекту МАТРА КАП. Керівник проекту магістр соціальної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри соціальної роботи Рівненського інституту “Україна” Клавдія Дубич та її колеги - тренери Юлія Пархомучук, Ольга Левосюк, Мар’яна Семенюк провели навчальні тренінги. В них також взяли участь заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації Косянчук С.А., начальник управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації, депутат районної ради Бондар В.А.

“Тьютор твій наставник і порадник” - таку назву має проект Центру професійної соціально–психологічної та фізичної реабілітації молоді з особливими потребами. Реалізується він за програмою МАТРА КАП протягом року – з листопада 2007 по листопад 2008 років. Фінансову підтримку забезпечує посольство Нідерландів в Україні.

Цільовою аудиторією були відвідувачі відділення медико –соціальної реабілітації інвалідів та осіб похилого віку. Основною метою тренінгу було досягнення повноцінного усвідомлення себе в суспільстві задля вирішення психологічних проблем, які на даний час існують. Під час тренінгу його учасники мали змогу обговорити найбільш болючі соціальні проблеми, що існують у людей з обмеженими фізичними можливостями, виробити надійний механізм захисту , адаптації та самоутвердження в суспільстві. Учасники тренінгу наголосили, що найбільша проблема для так званих “особливих людей” – це відсутність спілкування та розуміння їх проблем насамперед представниками влади. Тренінг дав змогу зрозуміти, що “особлива” людина в нашому суспільстві не повинна залишатися сам на сам зі своїми проблемами.

Рівненський інститут як структурний підрозділ університету “Україна” став пілотною навчальною установою, на базі якої реалізується проект МАТРА КАП. Підґрунтям для нього стало те, що в Україні створено ряд навчальних закладів, де проводять професійну підготовку людей з обмеженими фізичними можливостями. Головна проблема - це самореалізація, захист прав та свобод, організація навчання людей з обмеженими фізичними можливостями та відсутність індивідуального підходу з врахування фізіологічних нозологій кожного з них.

На превеликий жаль сьогодні явно недостатньо одних лише навчальних курсів чи тренінгових програм, які б допомогли соціальним працівникам зрозуміти світ людей з обмеженими фізичними можливостями і максимально наблизитися до задоволення їх потреб.

Розробка тренінгової програми з підготовки тьюторів та її апробація в установах області, що опікуються людьми з обмеженими фізичними можливостями стала саме надійним поштовхом у галузі. Некомфортність, яку відчувають такі люди, здобуваючи професійну освіту у навчальних закладах, у середовищі тих, хто немає фізичних вад викликає в них соціально-психологічну дисгармонію.

Для того, щоб усунути цю проблему, необхідно підготувати професійних тьюторів (слово латинського походження означає “спостерігаю”, “опікуюсь”), з числа соціальних працівників, викладачів, які б допомогали людям з обмеженими фізичними можливостями знівельовувати процеси, що ускладнюють їм життя та успішно інтегруватися в суспільство.

Тренерами проекту МАТРА КАП було проведено два тренінги як з соціальними працівниками територіального центру та їх підопічними, людьми з обмеженими фізичними можливостями. Один з них стосувався соціального захисту прав та свобод, другий - мав на меті ознайомлення з технологіями соціальної роботи з такою категорією людей.

Використовуючи як теоретичний так і практичний аспект тренери намагалися максимально залучаючи аудиторію до участі в тренінгу вислухати думки щодо досвіду накопиченого соціальними працівниками району і розповісти про досвід, який існує в європейських країнах. Робота тренерів була побудована на обміні досвідом життя в соціальному середовищі та проблемах які їх оточують. Була надана можливість уявно змоделювати те ідеальне місце, де така категорія людей була б щасливою. Це дозволило б наблизити спільноту до розуміння внутрішнього світу кожного з них. Особливу увагу було приділено роз’ясненню нормативно - законодавчої бази України щодо захисту прав людей з обмеженими фізичними можливостями. На погляд рівненських гостей, саме тоді коли згадана категорія людей знатиме, на що вправі розраховувати і хто стоїть на захисті їх інтересів, життя набуде іншого змісту, і є великі сподівання щодо можливості змін на краще.

Як сказав один древній філософ, не поспішайте рятувати весь світ, допоможіть одній конкретній людини. І це, мабуть, вірно: якщо кожен із нас зробить добро тому, хто поряд, світ стане гуманнішим до тих, кому в житті поталанило менше.

Що ж стосується проекту МАТРА КАП, який фінансується посольством Нідерландів в Україні, то на наш погляд, це чудова демонстрація того, що досвід європейських держав відкритий для нас і вони готові ним ділитися - задля того, щоб світ став досконалішим, а життя в ньому було більш комфортним для всіх людей – незалежно від їх фізичних можливостей.